Fortinet FG-80F-BYPASS-GP FortiGate 80F Bypass Entry Level Firewalls Price in Riyadh, Saudi Arabia
SKU: FG-80F-BYPASS-GP
    • Recommended for 51-100 User Network
    • Threat Protection Throughput: 900 Mbps
    • Site-to-Site VPN Tunnels: 200
    • Concurrent Sessions: 1,500,000
8 x GE PoE ports, 2 x RJ45/SFP shared media WAN ports.
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts on all Apple devices up to 20%
Sale_coupon_15
16 People watching this product now!
  • Pick up from the itshopsa.com
To pick up today
Free
Payment Methods:
Description
Data transmission
Firewall throughput 10000 Mbit/s
IPS/IDS throughput 1400 Mbit/s
Maximum firewall connections per second 45000
Maximum firewall connections 1500000
Security policies (max) 5000
Maximum number of virtual firewalls 10
Firewall latency 3.23 µs
Default number of virtual firewalls 10
IPSec VPN throughput 6500 Gbit/s
Network
Wi-Fi No
Security
Security algorithms 256-bit AES,HTTPS,IPSec,SHA-256,SSL/TLS
Management features
LED indicators Yes
Ports & interfaces
SFP module slots quantity 2
Connectivity technology Wired
Ethernet LAN (RJ-45) ports 6
Ethernet LAN data rates 1000 Mbit/s
Console port RJ-45
Number of console ports 1
Power
AC input frequency 50/60 Hz
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 – 40 °C
Storage temperature (T-T) -35 – 70 °C
Operating relative humidity (H-H) 10 – 90%
Operating altitude 0 – 2250 m
Weight & dimensions
Weight 2.4 kg
Width 216 mm
Depth 160 mm
Height 38.5 mm